fbpx
 

Jak mění COVID-19 realitní a hypoteční trh?

Kapitálové trhy lítají nahoru dolů. Nikdo neví, co se stane zítra. Mnozí neví, jak mají zabavit své děti a mnozí přemýšlí, zda mají koupi či prodat nemovitost. Nebo jestli vzít hypotéku nyní nebo počkat.

To, co ovlivňuje rozhodování je bezpochyby snížení 2T repo sazby ČNB na úroveň 1 %, plošný odklad splátek,  omezení pohybu a provozu. A hlavně emoce.

Jaké jsou tedy scénáře trhu? A má smysl spekulovat? Zeptal jsem se expertů, co si o tom myslí.

 

Michal Hrubý
michalhruby.cz

Nový realitní zákon není úplně dokonalý, takže si myslím, že co nedokáže zákon, dorazí pandemie.

Na zhodnocení toho, kam se posune realitní trh po skončení všech omezení a pandemie, je příliš brzy. Bude záležet zejména na 2 faktorech – jak dlouho ještě tyto omezení potrvají a jaká bude další ekonomická a vlastně i celková nálada ve společnosti.

Toto téma samozřejmě v realitních kruzích aktivně rozebíráme. Čtu pravidelně postřehy a analýzu ekonomů. Jsou zde momentálně 2 pohledy:

Pesimistický

Ten říká, že po odeznění epidemie se dostaneme do silné recese. U nemovitostí by se případné propady projevily až se zpožděním, řekněme 3-12 měsíců. Někdo mluví o propadu 10%, někdo dokonce až o 30% (myšleno v cenách nemovitostí).

Optimistický

Optimistický pohled říká, že trh se výrazně nepropadne. Na trhu je neustále nedostatek nemovitostí a v poslední době velmi vysoká poptávka. Není proto nutné obávat se zásadního výkyvu. Lidé budou bydlení řešit neustále. Optimistický pohled také na základě analýz ukazuje, že po nenadálých „krizích“, které nejsou vyvolány špatně fungující ekonomikou, obecně se trhy vrací zpátky na úroveň „před krizí velmi rychle“.

Jediná viditelná změna je v Praze, u nájemního bydlení. Na trh se dostává spousta bytů, které byly pořízeny za účelem Airbnb, které momentálně nefunguje a fungovat nemůže. To přirozeně tlačí cenu nájmů dolů.
U nás v Ostravě se nic neděje, tolik nemovitostí na krátkodobé pronájmy zde nemáme.

Vliv současné situace na realitní makléře

Jedna skupina kolegů je naprosto v klidu, druhá plaší a bojí se zítřků. Obecně bych řekl, že toto kopíruje náladu a rozložení osobností skrz celou společnost.

V březnu tohoto roku začal platit nový realitní zákon, který nově upravuje činnosti realitních zprostředkovatelů. Primárně má oddělit zrna od plev, celý obor zkultivovat a profesionalizovat. Bohužel tento zákon není úplně dokonalý, takže si myslím, že co nedokáže zákon, dorazí pandemie. Osobně bych si přál, aby na trhu zůstali pouze lidé, kteří tuto práci berou vážně, chápou všechny souvislosti a jsou pro své klienty výraznou přidanou hodnotou. Dneska jsme bohužel stále v menšině.

 

 

 

 

 

www.michalhruby.cz

 

Antonín Krumnikl
realitnimaklervostrave.cz

Výkřiky, že výrazně přibude nabídek nemovitostí na prodej, považuji za liché.

Očekávám, že se realitní trh dočasně zpomalí, ale neočekávám dramatický pokles cen. Poptávka po osobních prohlídkách se vrací k normálu. Patřím k zodpovědným lidem, připouštím ovšem, že v dohledné době nezbytné prohlídky s příslušnými opatřeními zavedu.

Propad v oblasti krátkodobých pronájmů je nevyhnutelný. Investoři do nemovitostí ke krátkodobému pronájmu se nepochybně vrátí k jejich původnímu investičnímu záměru. Již nyní je většina bytů, které jsou vlivem opatření
prázdné, nabízena na měsíce, nikoli roky. A pak? Pak se bude bláznit s dlouhodobými pronájmy a přijde na řadu nerudovské kam s ním.

Hádám, že je varianta dočasného zvýšení nabídky, ale přisuzuji to spíše výše uvedenému zpomalení trhu vlivem přijatých opatření. Je možné, že se někteří investoři panicky zbaví svých investic. Je možné, že někteří lidé budou chtít vyřešit nastalé finanční problémy prodejem střechy nad hlavou. Nepovažuji to však za vstupní bránu k dramatickému poklesu cen nemovitostí.

K jistému propadu ceny by stejně nakonec došlo. I bez korona viru. Žádný dosavadní ekonomický cyklus nebyl jen rostoucí. Není možné s jistotou prohlásit, jaké reálné dopady bude COVID-19 na celosvětovou ekonomiku mít. Jedinou jistotou je, že giganatické. Proto se věnujte zejména svému duševnímu zdraví a nikoli tomu, co nemůžete vlastně příliš ovlivnit.

Nemovitosti se prodávaly a kupovaly, prodávat a kupovat se budou a jejich ceny nikdy nebudou jen růst.

Jsem tady pro Vás, tak pokud máte pocit, že Vám mohu být nápomocen, tak mi jednoduše
cinkněte. Já se cítím být v pohodě a klidně Vám té pohody kousek věnuji.

 

 

 

 

 

www.realitnimaklervostrave.cz

 

Zuzana Malá
janliskapartneri.cz

Tvořit rezervy je pro lidí opravdu nezbytné.

V minulých dnech ČNB snížila základní sazby na 1 %, nicméně je zde velký předpoklad, že banky klientské sazby hypoték nesníží. Neporovnávají totiž aktuální krátké sazby ČNB, ale delší a to na mezibankovním trhu s víceletými výnosy ze státních dluhopisů. Dokud tedy tyto delší sazby a výnosy nezažijí podobný pohyb dolů jako dnešní repo sazba ČNB, nebude důvod ke snižování sazeb pro klienty.

Momentálně stát projednává plošný odklad splátek spotřebitelských úvěrů i pro drobné podnikatele (tzv. moratorium), a to bohužel značí, že lidé nemají rezervy a budou je tak muset začít tvořit znovu. Mnozí si sníží svůj životní standard, odloží koupi automobilu, dovolená bude v Česku a tak to má být. Rezervy jsou nejdůležitější.

Co se týče vyřízení nové hypotéky, nebude to tak jednoduché jako tomu bylo ještě pár měsíců zpátky, jelikož jsou přísnější podmínky pro získání hypotéky, např. určité profese jsou hodnocené jako rizikovější. Plošný odklad splátek kondici bank jen zhorší a banky si budou vybírat, komu prostředky půjčí a komu ne.

ČNB však od 1.4. 2020 zmírňuje limit pro nové hypoteční úvěry:

  • LTV se zmírňuje na 90 % z dosavadních 80 % (max. výše úvěru k hodnotě zástavy)
  • Doporučený limit ukazatele DSTI se zvyšuje na 50 % z dosavadních 45 % (poměr splátky k čistému příjmu)
  • Doporučuje vypustit povinnost posuzovat nové hypotéky podle ukazatele DTI (devíti násobek čistého ročního příjmu)
S vyřízením hypotéky neotálela, právě kvůli obavám bank, které budou reagovat přísnějšími požadavky. Ceny nemovitosti a nájmů budou z dlouhodobého hlediska růst. Nevidím důvod, proč čekat.
Je to však vždy otázka příjmů, výdajů, plánů domácnosti a pochopitelně skvělé hypoteční poradkyně 🙂

 

 

 

 

 

www.janliskapartneri.cz/tym-partneri/

 

Všechno zlé, je k něčemu dobré…

Současná situace je tvrdé vystřízlivění. Jak bylo mnohokrát řečeno, máme za sebou více než desetiletý mejdan, který někdy musel skončit. Nikdo si však nedokázal představit, jak hořký nebo sladký konec to bude. Každopádně někdo ten účet zaplatit musel.

Přirozeně jsme se přesunuli do základních hodnot. Což považuji za to dobré. Prioritou bude tuto situaci přežít a následně se z této zkušenosti poučit. Rodiny budou tvořit rezervy a podnikatelé přehodnotí řízení svého podnikání.
Někdy je potřeba jít o krok zpět, abychom mohli jít dále.

Ukončíme to pozitivně příspěvkem, který jsem zahlédl na sociálních sítích.

Mějte se nejlépe, jak jen to jde.

#spolutodame #mejtesvehoporadce

Konečně máte možnost zachránit svět tím, že budete sedět na zadku a čumět na Netflix.

 

 

Jan Liška & Partneři, s.r.o.

Jsme tým finančních poradců z Ostravy, pro které je charakteristický lidský a inovativní přístup. Našim krédem je poskytovat nadstandardní služby běžným lidem. A daří se nám to. Vyzkoušejte naše služby a domluvte si nezávaznou vstupní konzultaci.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Jan Liška & Partneři, s.r.o.
Jsme skupina poradců a odborníků v oblasti podnikových a osobních financí. Našimi klienty jsou občané, malí a střední podnikatele či neziskové organizace.
Poskytujeme dostupné nadstandardní poradenství, které je dokonale komplexní.
NAŠE KANCELÁŘEKde nás najdete?
https://janliskapartneri.cz/wp-content/uploads/2021/09/jlp-ostrava-brno-640x291.png
28. října 3388/111, 702 00 Ostrava
Vlněna 5, 602 00 Brno
BUĎME V KONTAKTUSociální sítě
Sledujte nás, ať Vám neuniknou nejnovější informace ze světa financí a byznysu.