fbpx
 

Přiznejte se aneb Jak vyplnit přiznání k dani z nemovitosti?

Jak už to každým rokem bývá, tak všechny, kteří vlastní nemovitost, tak čeká podání daně z nemovitosti, tzv. daň z držby nemovitosti. Navíc pro ty, kteří koupili nemovitosti v roce 2021, tak je povinnost se k dani přihlásit. Platí to jak pro domy, byty a pozemky, tak i pro zahrady, louky nebo jen stavební pozemky.

Důležitá informace hned na začátek – podat se musí nejpozději do 31. ledna.

 

Kolik se státu platí?

 

Samozřejmě jinou sumu platí majitel nemovitosti v Praze, Brně či Ostravě. Proto má každá obec svůj vlastní koeficient. Do výpočtu logicky vstupuje i druh nemovitosti nebo její výměra.

Po tom, co se Vám podaří správně vyplnit a podat daňové přiznání, tak máte čas do 31. května na zaplacení vyměřené (vypočtené) daně. Existuje zde možnost pro částky daně nad 5000 Kč, že si můžete tuto částku rozložit. Upřímně ten, kdo platí více než 5 000 Kč, tak tuto částku nepotřebuje rozkládat. ALE je tady ta možnost.

 

Důležité: Kdo přiznání podává a kdo ne?

 

Pouze v roce 2021. Co může být pro někoho nová informace, tak přiznání podávají i ti, kteří nemovitost „rozšířili“, např. jste přistavili nebo zkrátka změnili velikost nemovitosti.Zároveň podat daňové přiznání musí i majitel, ale také i bývalí majitelé, kteří nemovitost prodali, darovali nebo jinak pozbyli.Opět, pouze v roce 2021. 

Právě proto, Ti, kteří nabyli nebo pozbyli nemovitost v předchozích letech, už podávat daňové přiznání nemusí (za předpokladu, že neproběhla žádná změna viz výše). Správce daně automaticky daň vyměří a zohlední i případné změny v koeficientu. V tomto tedy není potřeba na podání přiznat myslet.

 

A jak tedy na vyplnění formuláře?

 

Díky moderní době a technologiím je možnost podat přiznání online prostřednictvím portálu MOJE daně, a to přihlášením přes:

 • Přístupové údaje přidělené finanční správou
 • Datovou schránku
 • Identitu občana, potažmo bankovní identitu

Staré školy mohou využít klasiku, papírovou podobu. A to buď, fyzicky si zajít na jakýkoliv finanční úřad, kde mají formuláře k dispozici nebo si jej můžete stáhnou ZDE, vyplnit a vytisknout.

Možná Vám pomůže, když uvidíte, jak prostředí podání přiznání vypadá a co Vás tam čeká. NÁHLED ZDE 

Po tom, co se Vám podaří vyplnit přiznání, tak vyměřenou daň můžete zaplatit prostřednictvím:

 1. SIPO platby
 2. Bankovního převodu
 3. Složenky
 4. Osobně

Jste-li občas na e-mailu, tak se Vás může zajímat zaslání složenky e-mailem. Pro tuto možnost se však musíte přihlásit ZDE a…. Příslušný finanční úřad potom pošle výši daně v průběhu prvního kvatrálu roku.

Samozřejmě stát se může vše a Finanční úřad záhadně nepošle Vám informaci o výši daně. Určitě nedělejte „No co, oni neposlali, já nezaplatím. Ať si to vyřeší.“

Jak bylo řečeno, zaplaceno musí být do 31. května, doporučuji tedy počátkem května kontaktovat Finanční úřad. Pokud se Vám to nechce řešit, tak si dejte do kalendáře událost v květnu „je zaplacená daň z nemovitosti?“ a nastavit každoroční opakování.

Přeji hodně štěstí s vyplněním.

Zdraví Vás Jan Liška 🦊

 

Byl pro Vás článek užitečný? To není vše.

Přihlašte se k odběru a dostávejte podpultové tipy do mailu.

  Jan Liška & Partneři, s.r.o.

  Jsme tým finančních poradců z Ostravy, pro které je charakteristický lidský a inovativní přístup. Našim krédem je poskytovat nadstandardní služby běžným lidem. A daří se nám to. Vyzkoušejte naše služby a domluvte si nezávaznou vstupní konzultaci.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Jan Liška & Partneři, s.r.o.
  Jsme skupina poradců a odborníků v oblasti podnikových a osobních financí. Našimi klienty jsou občané, malí a střední podnikatele či neziskové organizace.
  Poskytujeme dostupné nadstandardní poradenství, které je dokonale komplexní.
  NAŠE KANCELÁŘEKde nás najdete?
  https://janliskapartneri.cz/wp-content/uploads/2021/09/jlp-ostrava-brno-640x291.png
  28. října 3388/111, 702 00 Ostrava
  Vlněna 5, 602 00 Brno
  BUĎME V KONTAKTUSociální sítě
  Sledujte nás, ať Vám neuniknou nejnovější informace ze světa financí a byznysu.